For Admission:  +91-9625971715, 9599132103 | Call Time 9.00 AM To 4.00 PM | Admission Notice 2021-22

Prizes and Awards

NUMBER OF AWARDS/MEDALS FOR OUTSTANDING PERFORMANCE IN SPORTS/CULTURAL ACTIVITIES AT UNIVERSITY/STATE/NATIONAL / INTERNATIONAL LEVEL

YearName of the award/ medalSports/ CulturalName of the student
2019-2020Silver medalSports- YogaTannu Chauhan
2019-2020Silver medalSports- YogaTannu Chauhan
2019-2020ConsolationSports- YogaPinki Pandey
2019-2020Silver medalSports- Ball BadmintonSangeeta
2019-2020Silver medalSports- Ball BadmintonJai Shree
2019-2020Silver medalSports- Ball BadmintonPooja
2019-2020Silver medalSports- Ball BadmintonRitika
2019-2020Silver medalSports- Ball BadmintonAnjali Arya
2019-2020Gold MedalSports- BasketballTamanna
2019-2020Gold MedalSports- BasketballTejal Mishra
2019-2020Gold MedalSports- BasketballAnjali
2019-2020Silver medalSports- Drop Ro ballYogita
2019-2020Silver medalSports- Drop Ro ballSeema
2019-2020Bronze medalSports- Drop Ro ballAnjali
2019-2020Gold MedalSports- Drop Ro ballNivedita
2019-2020Silver medalSports- Drop Ro ballSangeeta
2019-2020Silver medalSports- Drop Ro ballRitika
2019-2020Silver medalSports- Drop Ro ballPooja
2019-2020Gold MedalSports- Drop Ro ballJai Shree
2019-2020Gold MedalSports- Drop Ro ballLuxmi
2019-2020Silver medalSports- YogaKajal
2019-2020Gold MedalSports- YogaVarsha
2019-2020Silver medalSports- YogaMadhu Saini
2019-2020Bronze medalSports- Drop Ro ballRekha
2019-2020Silver medalSports- Drop Ro ballKavita
2019-2020Gold MedalSports- YogaTannu
2019-2020Silver medalSports- YogaPinki Pandey
2019-2020Gold MedalSports- TaekwondoReshma
2019-20201st prizeCultural- RangoliManisha
2019-20201st prizeCultural- Solo Dance(Haryanvi)Bhoomika
2019-20201st prizeCultural- Solo Dance(Haryanvi)Sujata(Singer)
2019-20201st prizeCultural- Poetic RecitationShivani
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Madhuri
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Kareena
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Darshana
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Anjali
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Bhoomika
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Mansi
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Mansi Sinha
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Saakshi
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Sujata
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Nancy(Singer)
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Priya
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Tamanna Saini
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Ritika
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Aanchal
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Meenakshi
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Shubhangi


2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Rakhi
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Priya
2019-20202nd prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Dolly
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceMadhuri
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceKareena
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceDarshana
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceAnjali
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceBhoomika
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceSujata
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceSamriddhi
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceMansi
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceMansi Sinha
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceBhawna
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceNeha
2019-20202nd prizeCultural- Haryanvi DanceNancy(Singer)
2019-20202nd prizeCultural- Group Song(General)Khushboo Verma
2019-20202nd prizeCultural- Group Song(General)Sonam Rajput
2019-20202nd prizeCultural- Group Song(General)Chhaya Gaur
2019-20202nd prizeCultural- Group Song(General)Natasha
2019-20202nd prizeCultural- Group Song(General)Harshika Rawat
2019-20202nd prizeCultural- Group Song(General)Roshni
2019-20203rd PrizeCultural- On Spot PaintingAlka
2019-20203rd PrizeCultural- Clay ModellingAnjali
2019-20203rd PrizeCultural- Western Song(solo)Khushboo Verma
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliKhushboo Verma
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliSonam Rajput
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliHarshika Rawat
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliChhaya Gaur
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliJyoti Mehra
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliNatasha
2019-20203rd PrizeCultural- QawwaliSushmita
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Meenakshi
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Aarti Chaudhary
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Shubhangi
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Meenakshi Sharma
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Yogita
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Simran
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Priya
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Aanchal
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Hindi)Khushboo Sharma
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Priya
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Tamanna Saini
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Ritika
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Aanchal
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Meenakshi
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Shubhangi


2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Rakhi
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Priya
2019-20201st prizeCultural- One Act Play(Sanskrit)Dolly
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Madhuri
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Kareena
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Darshana
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Anjali
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Bhoomika
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Mansi
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Mansi Sinha
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Sakshi
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Sujata
2019-20201st prizeCultural- Group Dance(General)Nancy(Singer)
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceMadhuri
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceKareena
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceDarshana
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceAnjali
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceBhoomika
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceSujata
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceSamriddhi
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceMansi
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceMansi Sinha
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceBhawna
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceNeha
2019-20201st prizeCultural- Haryanvi DanceNancy(Singer)
2019-20201st prizeCultural- Solo Dance(Haryanvi)Bhoomika
2019-20201st prizeCultural- Solo Dance(Haryanvi)Sujata(Singer)
2019-20201st prizeCultural- On the Spot PaintingAlka
2019-20201st prizeCultural- RangoliManisha
2019-20201st prizeCultural- Clay ModellingAnjali
2019-20201st prizeCultural-Hindi DebateTanya
2019-20201st prizeCultural- ElocutionTanya
2019-20201st prizeCultural- Poetic RecitationShivani
2019-20202nd PrizeCultural- Classical MusicShivani
2019-20202nd PrizeCultural- Western Song(Group)Khushboo Verma
2019-20202nd PrizeCultural- Western Song(Group)Sonam
2019-20202nd PrizeCultural- Western Song(Group)Natasha
2019-20202nd PrizeCultural- Western Song(Group)Harshika Rawat
2019-20202nd PrizeCultural- Western Song(Group)Roshni
2019-20202nd PrizeCultural- Western Song(Group)Payal
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliKhushboo
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliSonam
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliHarshika Rawat
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliChhaya Gaur
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliJyoti Mehra
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliNatasha
2019-20202nd PrizeCultural- QawwaliSushmita
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Darshana


2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Kareena
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Mansi
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Sujata
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Mansi
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Jyoti Mehra
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Nidhi
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Bhoomika
2019-20202nd PrizeCultural- Orchestra(Haryanvi)Nancy
2019-20202nd PrizeCultural- Haryanvi SkitAarti
2019-20202nd PrizeCultural- Haryanvi SkitSonu
2019-20202nd PrizeCultural- Haryanvi SkitYogita
2019-20202nd PrizeCultural- Haryanvi SkitMegha
2019-20202nd PrizeCultural- Haryanvi SkitShivani
2019-20202nd PrizeCultural- Haryanvi SkitRakhi
2019-20202nd PrizeCultural- Group Song(General)Khushboo
2019-20202nd PrizeCultural- Group Song(General)Sonam
2019-20202nd PrizeCultural- Group Song(General)Chhaya Gaur
2019-20202nd PrizeCultural- Group Song(General)Natasha
2019-20202nd PrizeCultural- Group Song(General)Harshika Rawat
2019-20202nd PrizeCultural- Group Song(General)Roshni
2019-20203rd PrizeCultural- MimeSukanya Jha
2019-20203rd PrizeCultural- MimeMeenakshi
2019-20203rd PrizeCultural- MimeShubhangi
2019-20203rd PrizeCultural- MimeRitika
2019-20203rd PrizeCultural- MimeMeenakshi Sharma
2019-20203rd PrizeCultural- MimePreeti Tyagi
2019-20203rd PrizeCulture- Indian Classial MusicKomal
2019-20203rd PrizeCultural- Classical Dance(Solo)Sara
2019-20203rd PrizeCultural- Western song(solo)Khushboo Verma
2019-20203rd PrizeCultural- Collage MakingGurmeet Kaur
2019-20203rd PrizeCultural- Poetic Recitation(English)Fiza Khan
2018-2019Gold MedalSports- KabaddiRakhi
2018-2019Silver medalSports- Drop Ro ballMonika
2018-2019Silver medalSports- Drop Ro ballMeenu
2018-2019Silver medalSports- Drop Ro ballMonika Bhadana
2018-2019Gold MedalSports- TaekwondoBhoomi
2018-2019Silver medalSports- YogaKomal
2018-2019Gold MedalSports- Drop Ro ballKomal
2018-2019Silver medalSports- Drop Ro ballSheetal
2018-2019Gold MedalSports- BasketballTamanna
2018-2019Gold MedalSports- KabaddiManju
2018-2019Gold MedalSports- KabaddiPreeti
2018-2019Gold MedalSports- KabaddiDhairiya
2018-20191st prizeCultural- Solo DanceKajal
2018-20191st prizeCultural- Solo DanceSujata
2018-20191st prizeCultural- Western Group SongKhushboo Verma
2018-20191st prizeCultural- Western Group SongAlka
2018-20191st prizeCultural- Western Group SongDivya
2018-20191st prizeCultural- Western Group SongPayal
2018-20191st prizeCultural- Western Group SongPriyanka


2018-20191st prizeCultural- Western Group SongRoshni
2018-20192nd PrizeCultural- Light Music(Gazal)Das Ganga
2018-20192nd PrizeCultural- QawwaliDas Ganga
2018-20192nd PrizeCultural- QawwaliAlka
2018-20192nd PrizeCultural- QawwaliKhushboo Verma
2018-20192nd PrizeCultural- QawwaliSonam Rajput
2018-20192nd PrizeCultural- QawwaliReena Kaushik
2018-20192nd PrizeCultural- QawwaliPriyanka
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Aanchal Sharma
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Anchal Upadhaya
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Tamanna Saini
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Priya Nagar
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Surbhi Singh
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Meenakshi
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Rinkal
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Nisha Sharma
2018-20192nd PrizeCultural- One Act Play(Hindi)Deepali Gupta
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceKajal Singh
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceDeepika
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceMadhuri
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceDarshana
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceMansi
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceBhawna
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceKareena
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceBhoomika
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceAnjali
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DancePriyanka
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceNancy
2018-20192nd PrizeCultural- Folk DanceJyoti
2018-20192nd PrizeCultural- Poetic Recitation(Haryanvi)Deepika
2018-20192nd PrizeCultural- On the Spot PaintingSoni
2018-20193rd PrizeCultural- Western Solo(Song)Khushboo Verma
2018-20193rd PrizeCultural- Clay ModellingAradhana Aggarwal
2018-20192nd PrizeCultural- Group Song(Haryanvi)Simran Vashisht
2018-20192nd PrizeCultural- Group Song(Haryanvi)Divya
2018-20192nd PrizeCultural- Group Song(Haryanvi)Reena Kaushik
2018-20192nd PrizeCultural- Group Song(Haryanvi)Roshni
2018-20192nd PrizeCultural- Group Song(Haryanvi)Alka
2018-20192nd PrizeCultural- Light Music(Gazal)Das Ganga
2018-20192nd PrizeCultural- Skit(Haryani)Shivani
2018-20193rd PrizeCultural- Group Song(General)Roshni
2018-20193rd PrizeCultural- Group Song(General)Priyanka
2018-20193rd PrizeCultural- Group Song(General)Das Ganga
2018-20193rd PrizeCultural- Group Song(General)Alka
2018-20191st PrizeCultural- Group Song(Western)Alka
2018-20191st PrizeCultural- Group Song(Western)Lakshya


2018-20191st PrizeCultural- Group Song(Western)Divya
2018-20191st PrizeCultural- QawwaliDas Ganga
2018-20191st PrizeCultural- QawwaliLakshya
2018-20191st PrizeCultural- QawwaliPriyanka
2018-20191st PrizeCultural- QawwaliRina Kaushik
2018-20191st PrizeCultural- QawwaliAlka
2017-2018Silver medalSports- BaseballAlisha Singh
2017-2018Gold MedalSports- KabaddiJyoti Pawar
2017-2018Bronze medalSports- Drop Ro ballMonika Saini
2017-2018Gold MedalSports- Drop Ro ballSheetal
2017-2018Gold MedalSports- Drop Ro ballKirti Rana
2017-2018Bronze medalSports- BoxingJyoti
2017-2018Silver medalSports- KabaddiShivangi Bhadana
2017-2018Silver medalSports- KabaddiSanju
2017-2018Silver medalSports- KabaddiJyoti Pawar
2017-2018Bronze medalSports- ArcherySapna Dhankar
2017-2018Bronze medalSports- Drop Ro ballSheetal

DISTRICT LEVEL SCIENCE QUIZ COMPETITION

Two teams (team-1 & team-2) of our college each comprising of three students participated in District Level Science Quiz competition held at Pt. J.L.N Govt. college on 5th October 2019. Students were asked questions related to various fields of science. Team-2 of our college stood first and also qualified for the ZONAL Level. The winning team was awarded with the certificates and a cash prize of ₹1000. All the participants were encouraged and motivated by the Madam Principal of the Govt. College.

INTRA MODEL MAKING COMPETITION

Science department of K.L Mehta Dayanand College for women organized an Intra College Model Making Competition on 25th January 2020. All the departments of science (Chemistry, Physics, Botany, Zoology) displayed their models. Students actively participated in the competition . Judges were Dr. Sheel Singh, Ms. Benu and Ms. Mandeep.

CHEMISTRY-

  • 1st Prize- Manisha of B.Sc (Biotech) 1st year on “Energy Utilization and Electricity Generation”.
  • 2nd Prize- Bhumika & Archana of B.Sc (Non-Med)3rd year on “Green Chemistry “ and Rainy &Priyanka of B.Sc (Non-Med) 1st year on “ Eco Friendly Zone”.
  • 3rd Prize- Bhavya & Disha of B.Sc (Non-Med) 2nd year on “Methane Hydrate and its application” and Neha Taneja of B.Sc (Biotech) 2nd year on “Hydro Power Plant”.

PHYSICS-

  • 1st Prize- Baljeet & Komal of B.Sc (Non-Med) 3rd year on “Hologram and Tesla Coil”
  • 2nd Prize – Amisha & Neha of B.Sc (Non-Med) 1st year on “Electronic City”
  • 3rd Prize- Reena & Taiyaba of B.Sc (Non-Med) 2nd year on “Hydroelectric Power Plant” and Laxmi & Bhawna of B.Sc (Non-Med) 2nd year on “Robotics”

BOTANY

  • 1st Prize- Meghna & Azizan of B.Sc (Biotech) 3rd year on “Hydroponics and its application”
  • 2nd Prize- Maneesha & Srishti of B.Sc (Medical) 3rd year on “Sewage Treatment Plant and Ecology”

Consolation Prize- Priyanka & Pragya of B.Sc (Biotech) 2nd year on “Gas Liquid Management”

ZOOLOGY

  • 1st Prize- Shivani & Tanya of B.Sc (Med) 3rd year on “Radio Immunotherapy”
  • 2nd Prize- Nishtha & Paridhi of B.Sc (Biotech) 2nd year on “Invitro Fertilization”

Consolation Prize- Aarti & Alisha of B.Sc (Med) 3rd year on “Haemodialysis”.

Models selected at Intra College Level from each department will further participated in Inter District Level.

Our college Principal Dr. Vandana Mohla madam, appreciated the hard work and efforts of students and their mentors. She also encouraged the students for their active participation in such competitions.

INTER COLLEGE ANNUAL SCIENCE MARATHON

Overall winning trophy was won by K.L Mehta Dayanand College at Inter College Annual Science Marathon which was held at D.A.V Centenary College on 7th Feb 2020. Students of our college took part in various events and won many prizes.

  • Tanya of B.Sc (Medical)3rd year won 1st prize in POSTER MAKING COMPETITION
  • Aasma of B.Sc (Biotech) 3rd year won 2nd prize in SCIENTIFIC RANGOLI COMPETITION
  • Renu Kaushik of B.Sc (Medical) 3rd year got 3rd prize in POWER POINT PRESENTATION COMPETITION

NATIONAL SCIENCE DAY BY SARASWATI COLLEGE, PALWAL

Overall running trophy was awarded to the K.L Mehta Dayanand College for women, faridabad on the occasion of “National Science Day” celebrated by Saraswati Mahila Mahavidyalaya, Palwal on 24th Feb 2020. Our college won prizes in various competitions.

  • Tanya of B.Sc (Med) 3rd year won 1st Prize in Poster making competition.
  • Manisha of BBA 1st year won 2nd Prize in Mathematical Rangoli.
  • Usha of B.Sc (Non-Med)2nd year , Diksha of B.Sc (Med)3rd year & Kajal of B.Sc (Non-Med) 3rd year got 2nd Prize in Science Quiz competition.

NATIONAL SCIENCE DAY CELEBRATION

K.L Mehta Dayanand college for women, Faridabad was organised an INTER SCIENCE COMPETITION COLLEGE in respect of SCIENCE DAY CELEBRATION on 25th February 2020 in the college campus. Students from various colleges in and around the city have participated in this competition. There were 4 events on which competitions were arranged i.e., Poster Making, Collage Making, Best out of Waste & Science Quiz. The results for the same were as follows:

QUIZ COMPETITION
Diksha,Usha & Kajal who represented team “Dalton” of K.L Mehta college for Women’s got the first prize. Kaushal, Shalili & Ashish, who represented team “Einstein”, DAV Centenary College got 2nd Prize.

POSTER MAKING COMPETITON
Khushboo from K.L Mehta college for Women got 1st Prize. Vikrant Tripathi from DAV Centenary College won 2nd prize & Neetu from Saraswati college got 3rd prize . Consolation prize was given to Kanika from Aggarwal College.

COLLAGE MAKING COMPETITION

Swati Shukla from K.L Mehta college for Women got 1st prize, Raveena Sharma from DAV Centenary College got 2nd prize & Bharti Shukla from K.L Mehta college for Women got 3rd Prize.

BEST OUT OF WASTE COMPETITION
Neha Taneja from K.L Mehta college for Women got 1st prize, Devika from Aggarwal College won 2nd prize & Reshma from K.L Mehta college for Women got 3rd prize. Divyanshi from Aggarwal College got consolation prize.

The overall trophy was given to DAV CENTENARY COLLEGE, FARIDABAD
The Programme was graced by the auspicious presence of “ Dr. Anita Kant”, Vice President of Maharishi Dayanand Education Society and Senior Gynaecologist, Chairman of Asian Hospital, Faridabad. These competitions were followed by prize distribution ceremony.

Principal of our college “Vandana Mohla” congratulated all the winners as well as the participants of each of these events by motivating them. She has also appreciated the efforts of all the faculty members who made this programme a successful event.

Programme was ended by singing National Anthem.

Prizes and Awards - Dayanand College